عمومی

افزایش نقدینگی، عامل اصلی رشد شاخص بورس

با توجه به پایگاه داده پرتال پارسی ،
علیرضا کادیوار ، تحلیلگر بازار سرمایه ، گفت که در 9 ماه ژوئن تا مارس 1998 ، شاخص بورس 125 درصد رشد کرد و متوسط ​​قیمت سهام شرکت ها 2.2 برابر رشد کرد. از مارس سال گذشته تا پایان مرداد امسال این افزایش شاخص بورس چهار برابر شده است. به عبارت دیگر ، از اواخر ژوئن 1998 تا پایان آگوست سال جاری ، شاخص بورس 9 برابر افزایش یافته و بنابراین قیمت سهام شرکت ها به دلیل سهم آنها در بازار سرمایه 9 برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی افزایش شدید شاخص بورس سهام در این دوره افزایش نقدینگی در کشور بوده است ، افزود: هر روز 2500 میلیارد.

وی افزود: “آینده چیزی است که در بازار سرمایه معامله می شود”.

فعالان بازار امروز با اتکا به ارزیابی نتایج متغیرهای آینده ، این انتظارات را برآورده می کنند و سهام بازار سرمایه را خریداری و می فروشند.

وی افزود كه دولت پیش نویس قانون بودجه را به پارلمان ارائه كرده است ، كه آن را در كمیسیون های مختلف مورد بررسی قرار داده و به عنوان قانون بودجه ارائه می دهد.

کادیوار گفت: “بسته به تغییرات در بودجه ، بودجه مصوب برای سال آینده بر متغیرهای اقتصاد کلان در سال آینده و همچنین سودآوری شرکت های لیست کننده در هر صنعت و قیمت سهام تأثیر می گذارد.” آنها کار میکنند.

همایون دارابی ، تحلیلگر دیگر بازار سرمایه ، دلیل دیگر عدم تعادل در بازار سرمایه را تغییر سیاست دولت دانست.
وی گفت: افزایش نرخ بهره بین بانکی در تابستان به 22 درصد ، گزارش ضرر و زیان دو شرکت بزرگ خودرویی کشور و آزادسازی سهام سهام ، تعادل بازار را برهم زده است.
وی گفت: عامل مهم دیگر در کاهش شاخص بورس از 2 میلیون به یک و نیم میلیون ، تحلیل تضعیف حمایت اولیه از سرمایه گذاران در بازار سرمایه است.

دارابی در مورد تأثیر توسعه جهانی بر بازار سرمایه گفت: هر رویداد و تغییری در روابط جهانی می تواند تأثیر مثبت و منفی بر بازار سرمایه بگذارد.

بهروز خدارخمی ، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: نوسانات بخشی از ماهیت بازار سرمایه است ، در حالی که بازارهای ثابت و یک طرفه بازارها مرده هستند.

وی افزود: بخشی از این نوسانات در بازار سرمایه باید طبیعی تلقی شود.

ظرفیت بازار سرمایه با سطح استقبال و ورود آن در سال گذشته مطابقت نداشته و آشنایی شرکت کنندگان آن متقارن نبوده است.

خدارحمی گفت: متأسفانه در هفته های اخیر خریداران و فروشندگان بازارهای سرمایه متغیرهای اقتصاد کلان را نادیده می گیرند و رکود و رکود ماههای اخیر سرمایه گذاران را مجبور به احتیاط کرده و پیش بینی های بلند مدت خود را برای سال های گذشته کاهش دهند.

وی گفت: بازار سرمایه می تواند حداقل تا شش ماه آینده برای سرمایه گذاری جذاب و جذاب باشد.

وی با بیان اینکه بهترین راه برای سرمایه گذاران در بازار سرمایه صبور بودن و افق های بلند مدت است خاطرنشان کرد: افق های کوتاه مدت حتی برای افراد حرفه ای و غیرحرفه ای خطرناک است و افق های بلند مدت می تواند در 6 ماه با سرمایه گذاران سودآور باشد.

دکمه بازگشت به بالا