استان ها

افتتاح اولین مرکز مانیتورینگ و پایش آنلاین مناطق حفاظت شده و تالاب های لرستان در خرم آباد

به گزارش لرستان پرتال پارسی، دکتر سلاج رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در تاریخ 19 دی ماه 1401 در سفر یک روزه به استان لرستان به منظور پایش میدانی شاخص های زیست محیطی استان، اولین پایش و پایش آنلاین را افتتاح کرد. مرکز کنترل تالاب های استان که حفاظت و استفاده می شود.

معاون فرماندار جوهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت خاص اکولوژیکی استان لرستان از نظر تنوع زیستی غنی و پوشش گیاهی و جانوری خاطرنشان کرد: با اجرای طرح جامع کنترل آنلاین چهار منطقه وضعیت بسیار سخت خواهد شد. برای شکارچیان و خرابکاران طبیعت این طرح استان لرستان امیدواریم گامی موثر در حفاظت و حفاظت از تنوع زیستی غنی باشد.

دکتر سلاجقه افزود: مردم منطقه به خوبی از طبیعت و محیط زیست آگاه هستند و از ما انتظار و تقاضا دارند که اقدامات عملی و مفیدی برای جلوگیری از تخریب و تخریب عرصه های طبیعی انجام دهیم و این امر بسیار ارزشمند و فعالیت مفیدی خواهد بود که پاسخگوی آن باشد. مطالبه مردم منطقه
– مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان در جریان مرکز پایش و کنترل برخط مناطق طبیعی و تالاب های ویژه حفاظت شده لرستان گفت: امروزه فناوری های نوین حفاظتی نقش ویژه ای در حفاظت از محیط زیست دارند و به همین منظور امسال این کل اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در اکثر مناطق تابعه از جمله مناطق ویژه حفاظت شده و تالاب ها سیستم نظارت تصویری ایجاد کرد.

سالاروند گفت: در فاز اول این طرح 12 ایستگاه از این سامانه با پوشش دو منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد و اشترانکو دورود، پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا، 11 تالاب در پلدختر، بیشک دالان بروجرد و تالاب هوندینگ بروجرد نصب شد. و صید سبز چهارشاه ممنوع است. این سیستم دارای دوربین با زوم 35 برابر و چرخش 360 درجه، کیفیت تصویر بالا و ذخیره سازی تصاویر می باشد.

وی بیان کرد: 322 هزار هکتار از مناطق ویژه حفاظت شده طبیعی، پناهگاه های حیات وحش و آثار طبیعی ملی تحت پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان است و با توجه به کمبود محیط بان، استفاده از فناوری های روز برای حفاظت از این مناطق ضروری است. .
با استفاده از سیستم نظارت تصویری هوشمند که برای فاز اول آن حدود ده میلیارد ریال هزینه شده است، اکنون می توان بیشتر مناطق تحت کنترل را به صورت آنلاین رصد و مدیریت کرد.

46

دکمه بازگشت به بالا