عمومی

اشتباهوویچ! – پرتال پارسی

این گزارش را بدون دلیل بخوانید. خواندن آن به شما کمک می کند بفهمید چرا منتقدان دراگان اسکوچیچ او را اخراج کردند. کم کم مشخص شد که تیم ملی مقابل عنان کار سرمربی کروات شکست خورد و رفتار تیم ایران متمایز شد. تیم ملی قبل از جام جهانی عملکرد خوبی نداشت.

به گزارش پرتال پارسی جام جم دراگان اسکوچیچ پس از بازگشت به ایران در مصاحبه ای گفت که تیم ملی زمان دارد تا برای جام جهانی آماده شود. اما به نظر می رسد او اصلاً به برنامه ایران برای بیان چنین اظهاراتی فکر نکرده است. تیم ملی تا جام جهانی دو اردو دارد. به گفته میرشاد مجیدی اولین اردو بین 28 شهریور تا 5 مهرماه برگزار می شود. بنابراین در هشت روزی که ملی پوشان جمع می شوند، چهار روز دیگر بهبود می یابند که تمرین مهمی نیست. روزی که به کمپ می رسید، روز بازی که تمرین سختی نیست و روز بعد از بازی صرف ریکاوری می شود. گزارش های سریع نشان می دهد که تیم ملی در نهایت سه تمرین مهم را در این اردو پشت سر خواهد گذاشت. آخرین روز اردو را به حساب نیاورید. آموزش قبل از سفر معمولا آسان است. آخرین اردوی ایران قبل از جام جهانی آبان ماه است. یک هفته مانده به شروع جام جهانی. اگر یک بازی دوستانه در آنجا انجام دهیم، سه روز ریکاوری یا تمرین سبک خواهیم داشت، از جمله روز اولی که به قطر رسیدیم. اسکوچیچ در آستانه جام جهانی نمی تواند فشار زیادی به بازیکنان وارد کند. بنابراین در واقع ایران هفت تمرین مهم قبل از شروع جام جهانی برگزار خواهد کرد. بنابراین، زمان کوتاه است، اما به نظر می رسد اسکاچ بدش نمی آید.

نیاز عجیب

تنها کاری که یک مربی می تواند بعد از چند ماه وقفه انجام دهد این است که محل اردوی تیم ملی را هماهنگ کند یا تصمیم درستی بگیرد. تمام دنیا می دانند قبل از اردو چه اقداماتی را باید انجام دهند. ابتدا سرمربی یا یکی از دستیاران برای ارزیابی وضعیت به کشور میزبان سفر می کند. دو سه روز مانده به شروع اردو، نماینده کادر فنی باید به کشور سفر کند و آخرین اتفاقات را ببیند. بعد از چند ماه استراحت اسکوچییچ به همین جا بسنده نکرد و بعد از اردو گفت: بله هوا گرم بود و زمین تمرین خوب نبود! به بازیکنان اضافه شد. خوب سرمربی تیم ملی نباید از قبل به این موضوع فکر می کرد؟ حتی بعد از اینکه سفر به کانادا لغو شد؟ اگر نیروها در تهران بودند بهتر نبود؟

و در مورد کمپ چطور؟

اسکوچیچ کنترل اردوی تیم ملی را از دست داد. این واقعاً روی بازیکنان تأثیر نمی گذارد، اما گاهی اوقات تصمیماتی می گیرد که قدرت او را نشان می دهد. به عنوان مثال تعویض سردار آزمون بین دو نیمه بازی الجزایر یکی از این تصمیمات بود.

اگرچه پس از پایان بازی گزارش هایی مبنی بر تنش در رختکن منتشر شد، اما بعداً این موضوع منتفی شد. اتفاقی که در رختکن افتاد این است: برخی از بازیکنان باتجربه که می‌دیدند اسکوچی لام با خودش صحبت نمی‌کند، طوری روی جوانان پریدند که انگار اهمیت لباس تیم ملی را درک نمی‌کنند. در پایان اسکوچیچ دقایقی صحبت کرد و گفت که هیچ چیز خاصی بین حرف هایش وجود ندارد، فقط اینکه «باور نمی کنم اینطور باختیم».

خبرهای زیادی در کمپ است. یعنی اسکاچیچ مدیریتی ندارد و نمی تواند مهم ترین موضوع استراحت بازیکنان را مدیریت کند. با کمال تعجب، او تصمیم گرفت صبحانه را به یک غذای مورد علاقه تبدیل کند. یعنی اگر بازیکنان دوست ندارند صبحانه نخورند! جالب اینجاست که برخی از بازیکنان نیز تمایل به خوابیدن دارند و مهم ترین غذای روز را نادیده می گیرند.

بازیکنان چه زمانی با حریفان خود آشنا می شوند؟

وضعیت دیگر مربوط به تجزیه و تحلیل رقبا است. به گفته اسکوچیچ، هنوز زمان معرفی حریفان به بازیکنانی که هیچ جلسه تحلیلی در اردوی تیم ملی نداشته اند، نرسیده است.

شش ماه قبل از جام جهانی برزیل، کارلوس کی روش قصد داشت برای آرژانتین بازی کند و مرتباً با بازیکنان دیدار می کرد تا مسی و هم تیمی هایش را تحلیل کند.

قبل از جام جهانی روسیه نیز شرایط به همین منوال بود چرا که کیروش معتقد بود تیم ملی باید آماده دیدار با رونالدو، ستاره های پرتغالی و ستارگان اسپانیایی باشد. نتایج این تحلیل ها را همه دیدند. اما حالا اسکاچ فکر می کند هری کین و گرت بیل فوتبالیست نیستند!

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا