عمومی

از مسئولان توقعی نیست،خودمان برای کانون وکلا چه کرده ایم؟

به مناسبت سالروز تاسیس کانون وکلا، قدمت این میراث ملی ایران نزدیک به یک قرن است.
با نگاهی فراتر از دیدگاه های معمول کانون وکلای دادگستری، می توان این یادگار عدالت مدرن را یک پدیده اجتماعی دانست. بنابراین برای تعیین علل و عوامل فراخوان و هجمه علیه این نهاد مدنی ابتدا باید آن را به عنوان یک پدیده اجتماعی در نظر گرفت.جامعه شناسان به عنوان مهندس به تحلیل و شناسایی پدیده های اجتماعی در مواجهه با معضلات و پدیده های اجتماعی می پردازند. . با پیشنهاد رشته، آسیب شناسی پدیده مورد نظر را آغاز می کنند و محصول تحقیق را در قالب یک برنامه درسی ارائه می کنند تا هر تکنسین بتواند از دیدگاه های مختلف راهی برای برون رفت از دشواری های مورد مطالعه ارائه دهد.
از این رو، نگارنده بر این باور است که تعیین علل و حملات به مؤسسه حقوقی برای مدیران مؤسسه حقوقی امری ویژه است که به شناسایی علل و طرح موضوع با کارشناسان در قالب طرح پژوهشی بپردازند. عوامل موثر در تولید حملات
برای تعیین جایگاه یک موسسه حقوقی لازم است تاریخچه مختصری از موسسه بررسی شود تا استاندارد و استاندارد در هر مرحله مقایسه شود. بر اساس برخی از وقایع تاریخ وکالت، می توان سه دوره تاریخی از حیات خانه اتحادیه (از دوره آخر قاجار تا تأسیس نهادی به نام وکالت در سال 1309 از زمان استقلال) را شناسایی کرد. این لایحه از سال 1331 تا سال 1376 تصویب شد که قانون کیفیت پروانه ها تصویب شد و در سال 1379 تاریخ تولد مؤسسه موازی همچنان امروز است. رویدادهای سیاسی با اینکه بیش از نیم قرن از آن دوره تاریخی می گذرد اما از آن به عنوان افتخار و سربلندی نهاد صنفی یاد می شود آیا روح وکلای امروز مایه تاسف و تاسف شده است؟ پاسخ این سوال اساسی را کجا باید جست وجو کرد: از سوی کانون وکلا و هیئت حاکمه آن یا وکلای دادگستری؟ما این دو اصطلاح را لازم و واجب نمی دانیم و بین اعضای خانواده و کانون صنف مرزی قائل نیستیم، اما در تعریف و تحلیل وظایف هر یک در جایگاه خود، ویژگی ها و ویژگی های هر یک را جدا کرده و می دانیم. از این دو، نگاهی به رفتارها و اقدامات گذشته در مقابله با مشکلات و مشکلات صنفی ضروری است.
برای کشف راز موفقیت دکتر مصدح و یارانش در حفظ دفتر وکالت، کافی است شرایط آن دوره را با آخرین هجمه ها و مشکلات دفتر وکالت تطبیق دهیم و سپس مشکلات و هجمه ها را از آنها بپرسیم. آیا حرفه وکالت در اوایل تأسیس وکالت کمتر از امروز بود؟البته پاسخی وجود ندارد، اما آنچه خانه صنفی را پایدار کرد اهمیت و دلسوزی وکلای وقت و اعتماد واقعی و واقعی آنها بود. نیاز به مقادیر بالای نوار چیزی است که امروزه کمتر به چشم می خورد!!
متأسفانه آثار مخرب حملات و مشکلات صنفی کمتر از حملات و مشکلات بیرونی است و یا حداقل دشواری های درون صنفی پیش نیاز آزمون های بیرونی است! رعایت نمی شود، اما باید اذعان کرد: پیش نیاز اصلی. غلبه بر مشکلات بیرونی تذکر و خودباختگی دلسوزانه و عمدی است، دلسوزانه است نه نابودی، تا زمانی که غریبه بخواهد همان هشدار را با تمسخر و کنایه تکرار کند.
درد و رنج ناشی از کاستی های درون اتحادیه برای هرکسی که آشکارا و به تندی بدن و بدن ما را فراتر از نظم معمول به منظور مقاومت و مقاومت در برابر حملات خارجی مورد انتقاد قرار می دهد، تردید ناپذیر است. در چند روز آینده انتخاب اسکودا به عنوان کانون وکلای کشور، ممکن است این سوال مطرح شود که مدیران وکلا و نامزدهای ریاست جمهوری اشکودا چگونه با موضوعاتی مانند ارائه چندین طرح و لوایح برخورد خواهند کرد. وکالت در مجلس: چند سوال به مناسبت تأسیس کانون وکلا مطرح شد:
تا به حال کدام یک از ما با وجدان آسوده تنها مانده ایم؟- چند نفر از همکاران محترم ما وقت و انرژی خود را در خانه صنفی صرف نکرده اند، بلکه صرف امور شخصی خود کرده اند؟ و چگونه از آنها حمایت کردیم؟ کاغذ و تمبر و … همکاران. وکیلی کیست که نداند جز برای امور شخصی مانند تملک (قبل از از بین رفتن و فراموشی) به وکالت مراجعه نمی کند؟ دلیل چنین شکستی در خانه اتحادیه چیست؟آیا تغییر محسوسی ایجاد شده است؟!در لحظات تاریخی که همه وکلا بدون توجه به شخصیت خود باید پا جای پای اتحادیه بگذارند، کمپین چند شریک دارد؟ آیا نخبه گرایی نخبگان و فعالان صنفی را از خود دور کرده است؟

در ضمن آیا روش های ابطال تمبر و محاسبه و انتشار وکالت نامه را تست می کنید؟ آیا در بین همکاران عزیز جای محبت و نفرت وجود دارد؟!! تعرفه تعیین می کند به نام زمان؟باد را در شب از بین می برد؟ درصد وکلایی که از کارآموزی خود راضی هستند چند درصد است، ملاک انتصاب وکلای ناظر، اعضا و رؤسای کمیسیون ها و انجمن ها چیست، اتحادیه کجاست، کدام وکالت حاضر است هزینه یک دوره را خرج کند؟ در سالهای استقلال انجمن بررسی آسیب شناسی علل و عوامل عدم مشارکت همکاران، کدامیک از مدیران اتحادیه در این سالها طرح ها و ایده های اجرا شده خود را ارائه کردند؟ مدیران موسسه حقوقی در آن سال هایی که پذیرش در رشته حقوق بدون رعایت حداقل استانداردهای لازم برای تحصیلات عالی، نیاز به آزمون برای پذیرش دانشجو در رشته حقوق نداشت، چه کردند؟ تا کی عبارت “مدافعان بی دفاع” به بدن آشفته یک وکیل لطمه می زند، چند هزار وکیل درگیر فعالیت های صنفی هستند، آیا دلایل عدم حضور همکاران آسیب شناسی است؟
عدالت و انصاف جوهره حرفه ماست و باید با این معیار تشخیص داد که وجود یکی از این ده ها آزمون در درون صنف برای آزمون و گمراهی هر پدیده اجتماعی و نهاد مدنی کافی است. این وظیفه هر وکیلی است که برای رسیدن به هدف خود سخت تلاش کند، برای خانه و خانواده صنفی برای رسیدن به جایگاه واقعی خود خالصانه تلاش کند و این انقلاب داخلی را آغاز کند.

وکیل

دکمه بازگشت به بالا