عمومی

ارزش گنج توت عنخ آمون چقدر است؟

تخمین ارزش اقلام موجود در مقبره توت عنخ آمون دشوار است، زیرا آنها بیش از 3000 سال پیش ساخته شده اند و ارزش آنها در آن زمان نوسانات زیادی داشته است. اما مشخص است که این مقبره حاوی اشیای با ارزش و مجلل بسیاری از جمله زیور آلات طلا، سنگ های قیمتی، مجسمه ها و سایر اشیای قبر بوده است. تنها ماسک طلایی مرگ که مومیایی فرعون را پوشانده بود، امروز میلیون ها دلار ارزش دارد. ارزش کل کالاهای قبر با استانداردهای امروزی قابل توجه است.

به گزارش پرتال پارسی، فارادی توت عنخ آمون یک فرعون مصری بود که از سال 1332 تا 1323 قبل از میلاد حکومت کرد. این شهر به دلیل کشف مقبره دست نخورده آن توسط هوارد کارتر و لرد کارناروون در سال 1922 شناخته شده است. کشفی که به محبوبیت مصر باستان در دنیای مدرن کمک کرد.

توت عنخ آمون فرعون قدرتمندی نبود و سلطنت او نسبتاً معتدل و بدون جنگ بود. با این حال، اشیاء عجیبی که در مقبره او یافت شده است، از جمله یک حجاب درخشان که مومیایی او را پوشانده است، او را به یکی از مشهورترین چهره های مصر باستان تبدیل می کند. علت مرگ زودهنگام او هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و موضوع فرضیه ها و بحث های بسیاری در بین مورخان بوده است.

او فرزند فرعون آخناتون و ملکه نفرتیتی بود و پس از مرگ آسمنخکاره در سن 9 تا 10 سالگی فرعون شد.

سلطنت توت عنخ آمون به دنبال تغییرات بنیادینی بود که توسط پدرش آخناتون ایجاد شد و شیوه های اجتماعی سخت و مرسوم مصر را حذف کرد. او پایتخت جدید آخناتون را به نفع آمارنا در تبس ترک کرد. علاوه بر این، توت عنخ آمون دین سنتی چند خدایی را احیا کرد و آتنیسم توحیدی پدرش را جایگزین آن کرد.

کشف مقبره توت عنخ آمون

مقبره توت عنخ آمون در سال 1922 توسط باستان شناس انگلیسی هاوارد کارتر و اشراف و مصر شناس آماتور انگلیسی لرد کارنارون در دره پادشاهان کشف شد. قبر تقریباً دست نخورده بود. از قضا، کشف مقبره توت عنخ آمون و جنجال های رسانه ای پس از آن، علاقه جهان را به مصر باستان و فرهنگ آن افزایش داد.

علت مرگ توت عنخ آمون در جوانی هنوز مشخص نیست. برخی از مورخان معتقدند که او ممکن است بر اثر جراحات وارده در حین شکار جان باخته باشد، در حالی که برخی دیگر احتمال می دهند که او ترور شده باشد. یک مطالعه در سال 2010 بر روی مومیایی توت عنخ آمون نشان داد که او ممکن است به دلیل عوارض ناشی از شکستگی پای عفونی مرده باشد. با این حال، نتایج این مطالعه توسط کارشناسان دیگر مورد مناقشه قرار گرفته است.

مقبره توت عنخ آمون حاوی اقلام زیادی از جمله ماسک طلایی مرگ، جواهرات، مجسمه ها و اسلحه بود. نقاب طلایی مرگ یکی از مشهورترین اشیای مصر باستان است و اکنون در موزه مصر در قاهره نگهداری می شود.

در مقبره توتانخ آمون چه گذشت؟

اتاق دفن توت عنخ آمون حاوی موارد مختلفی بود، از جمله:

فرعون مومیایی شده: جسد مومیایی شده توت عنخ آمون در تابوت های داخلی ساخته شده از طلای جامد قرار داده شد.

نقاب طلایی مرگ: نقاب طلایی مرگ بر سر فرعون گذاشته می شود که با سنگ های قیمتی تزئین شده و با طلسم هایی از کتاب مردگان نوشته شده است.

جواهرات: مقبره توت عنخ آمون حاوی جواهرات زیادی مانند انگشتر، دستبند، گردنبند و آویز ساخته شده از طلا و سنگ های قیمتی بود.

مجسمه ها: مقبره حاوی چندین مجسمه فرعون و دیگر خدایان بود که از طلا، برنز و مواد دیگر ساخته شده بودند.

سلاح ها: مقبره توتانخ آمون حاوی سلاح های زیادی از جمله کمان، تیر و خنجر و همچنین زره و سایر تجهیزات نظامی بود.

اثاثیه: این مقبره شامل بسیاری از اثاثیه مانند صندلی، تخت و میز ساخته شده از چوب، طلا و مواد دیگر بود.

غذا و سایر لوازم: این مقبره حاوی اقلامی بود که برای رفع نیازهای فرعون در زندگی پس از مرگ (یک باور عجیب مصر باستان) از جمله غذا، نوشیدنی و سایر لوازم در نظر گرفته شده بود.

اشیاء مذهبی: این مقبره حاوی چندین طلسم و سایر اشیاء با اهمیت مذهبی یا جادویی بود، از جمله یک سوسک اسکراب که از فرعون در زندگی پس از مرگ محافظت می کرد.

هزینه مقبره توتان آنخ آمون

تخمین ارزش اقلام موجود در مقبره توت عنخ آمون دشوار است زیرا آنها بیش از 3000 سال پیش ساخته شده اند و ارزش آنها در طول این زمان به طور قابل توجهی تغییر کرده است. اما مشخص است که این مقبره حاوی اشیای با ارزش و مجلل بسیاری از جمله زیور آلات طلا، سنگ های قیمتی، مجسمه ها و سایر اشیای قبر بوده است. تنها ماسک طلایی مرگ که مومیایی فرعون را پوشانده بود، امروز میلیون ها دلار ارزش دارد. ارزش کل کالاهای قبر با استانداردهای امروزی قابل توجه است.

اما کارشناسان ICSID معتقدند که هزینه قبر می تواند محدود باشد. آنها دریافتند که تابوت تمام طلای توت عنخ آمون از 110 کیلوگرم طلا ساخته شده است که قیمت آن بیش از 1 میلیون و 700 هزار دلار است، یعنی 69 میلیون و 700 000 000 70 70 | ماسک مرگ با توجه به اهمیت باستانی که دارد تقریباً دو میلیون دلار معادل 82 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. همچنین ارزش ارابه ها، تاج و تخت و جواهرات دو میلیون دلار برآورد شده است.

البته به نظر می رسد کارشناسان ICSID در این محاسبه ارزش طلای مصرفی در خزانه را برای محاسبه هزینه های انجام شده در آن دوره ملاک قرار داده اند. کارشناسان این حوزه معتقدند ارزش گنجینه مقبره توت عنخ آمون به دلیل منحصر به فرد بودن آن به چند صد میلیون دلار می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا