جامعه و خانواده

ارایه پروژه‌های فاقد مجوز به مجلس با رویکرد جلوگیری از تخریب محیط زیست

مدیرکل دفتر ارزیابی محیط زیست گفت: اگر مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار و نهاد ناظر کشور از اجرای پروژه های بدون مجوز زیست محیطی جلوگیری کند از مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

به گزارش پرتال پارسی، حمید جلالوندی به نقل از نامه دکتر سلاجقه به رئیس شورای اسلامی شهر مبنی بر عدم تامین اعتبار پروژه های زیست محیطی غیرمجاز گفت. اجازه می دهد، به پیشرفت فیزیکی دست می یابد و از سازمان های نظارتی انتظار دارد که این پروژه ها را توسط آژانس حفاظت از محیط زیست متوقف کنند.

وی اجرای این پروژه ها را به فداکاری محیط زیست مرتبط دانست و افزود: با آسیب شناسی شکل اجرای طرحی بدون مجوز زیست محیطی به این نتیجه رسیدیم که این پروژه ها در قانون بودجه گنجانده شده است. هر سال. ” وقتی رانندگان خواستند برای ما توضیح دهند، گفتند که اگر ما اجرا نمی کردیم، خلاف قانون عمل می کردیم.

وی گفت: طبق قانون پروژه ها باید با تحقیقات اقتصادی، فنی، زیست محیطی و پدافند غیرعامل تکمیل شود. همه و توسط سازمان برنامه در نظر گرفته نشده است.

جلالوندی خاطرنشان کرد: در دولت های گذشته مدیران وقت سازمان مکاتبات زیادی با معاونت حقوقی رئیس جمهور داشتند که اجرای پروژه های بدون مجوز زیست محیطی را با مشکل مواجه می کرد و دستوراتی را از آنها دریافت می کردیم. در نهایت معاونت حقوقی رئیس جمهور نحوه ارائه دستاوردهای فیزیکی را توسط کمیته ای سه نفره متشکل از معاونت اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه به عنوان معاونین رئیس جمهور تعیین کرد. در سال 1392 که این کار شروع شد، جمع بندی ما این بود که دستگاه های اجرایی دیگر چنین پروژه هایی را اجرا نکنند، اما نشدند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال رویه ای برای جلوگیری از پروژه های زیست محیطی بدون مجوز است. در سال های گذشته نیز فهرستی از این پروژه ها را به مجلس ارائه کردیم، اما متأسفانه این سازوکار نتایج ملموسی به همراه نداشت و مجدداً به شکل اجرای پروژه درآمد.

به گفته مدیرکل اداره ارزیابی زیست محیطی، حدود 410 پروژه بدون مجوز زیست محیطی وجود دارد که نه تنها امسال بلکه از گذشته تا کنون را پوشش می دهد.

جلالوندی ادامه داد: در دولت سیزدهم به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دکتر کلیباف توصیه شد با توضیحاتی که ما منتشر کردیم به این پروژه ها بودجه ندهند تا بیایند و مشکلات زیست محیطی خود را حل کنند. به عبارت دیگر، مروری بر نحوه اجرای آنها.

وی افزود: ما معتقدیم که مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذاری و نظارت کشور در صورت تداخل در اجرای این پروژه ها از مشکلات آینده جلوگیری خواهد کرد.

جلالندی خاطرنشان کرد: متاسفانه قوانین سختگیرانه ای وجود ندارد که مانع از اجرای پروژه های بدون مجوز محیط زیست شود، زیرا ماهیت قوانین ما به گونه ای است که قاضی در مورد آن تصمیم نمی گیرد مگر اینکه این پروژه ها باعث تخریب و آلودگی شوند. بنابراین تا زمان رفع مشکل نباید برای این پروژه ها وام اعطا شود.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی گفت: حدود 96 درصد از این پروژه ها برای وزارت راه، شهرسازی و نیرو بوده است. منابع طبیعی. ” از موضوعات رسانه های جمعی و حفاظت از محیط زیست نیز استقبال شد.

به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، جلالندی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون ویژه ارزیابی زیست‌محیطی پروژه‌ها، پروژه‌های دارای پیشرفت فیزیکی بدون مجوز زیست‌محیطی را تعیین کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا