عمومی

اثرات صدقه در روزهای سخت زندگی انسان

این روزها ، تاج باعث شده بسیاری از سنت های خوب جامعه اسلامی ما پاک و گاهی فراموش شوند. در این اوقات دشوار ، بسیاری از مردم چنان درگیر امور اقتصادی و اجتماعی شده اند که گویا فراموش کرده اند خداوند راه حل های مادی و معنوی بسیاری برای رهایی از آنها به آنها داده است.

به گزارش پرتال پارسی ، رسالت می نویسد: «خداوند متعال در قرآن کریم دو رکن اصلی برای پیشرفت و غلبه بر مشکلات ذکر کرده و با تعبیر« صبر »و« صلح »به آن اشاره می کند:« ای کسانی که ایمان آورده اید! “صبر و دعا ، زیرا خداوند با صابران است.”

خداوند متعال علاوه بر این دو رکن اصلی ، تأثیرات ، برکات و پاداش های مختلفی را تشویق می کند تا مردم را ترغیب کند تا در تأمین نیازها و خواسته های برخی گروههای نیازمند ، سهم فعال و مثبتی داشته باشند. البته آموزه های قرآنی علاوه بر پرداختن به این موضوعات ، نه تنها به خیرین بلکه به برداشتهایی که مردم امت به عنوان افراد و اعضای جامعه دریافت می کنند اشاره دارد ، از جمله مواردی که تمرکز آنها بر صلح و خوشبختی است. امنیت جمعی و اجتماعی؛ زیرا بسیاری از مشکلات امنیتی و روانی از جمله سرقت ، سرقت و ورود به زندگی خصوصی با فقر و شیوع آن در جامعه مرتبط است.

طبق قرآن ، بسیاری از مردم تأثیرات مهم و فواید زکات را پس از کار درک می کنند. یعنی وقتی می میرند یا غصه می خورند و می میرند ، وقتی پرده ها کشیده می شوند و واقعیت های وجود را می بینند ، می فهمند که خیرات مهم و مثر هستند. بنابراین ، اگر فقط یک راه برای انجام آن وجود دارد ، صدقه دادن است. خداوند دست خود را برای کشتن آیات 10 و 11 سوره منافقون دراز کرده و می فرماید: ! چرا مدت زیادی به من ندادی تا انفاق کنم و در زمره صالحان و صالحان باشم؟ اما هرکسی که به موقع برسد ، خدا هرگز آن را به تأخیر نمی اندازد ، و خدا می داند شما چه می کنید.

برای بررسی بیشتر نقش خیرات در رشد معنوی بشر ، و به مناسبت آغاز ماه مبارک جمادی الوالی که خیریه ارائه می دهد ، در زیر با خجت الاسلام محمد علی عزیزی ، کارشناس امور دینی گفتگو کردیم.

هر عملی که ایمان درونی و قلب انسان را تشخیص دهد ، صدقه است

وی با تمرکز بر اهمیت و جایگاه خیرات در اسلام گفت: “همانطور که در آیات قرآن و روایات اسلامی بیان شده است ، خیرات فاجعه را سرکوب و از بین می برد. به عبارت دیگر ، پرداخت صدقه علاوه بر از بین بردن فاجعه موجود در زندگی اهدا کننده ، از فاجعه جلوگیری می کند. “بنابراین ، جلوگیری و جلوگیری از حوادث در زندگی بسیار مهم است ، تا در زندگی روزمره ، صدقه دادن را فراموش نکنیم.”

وی افزود: “نمونه های بخشش به خوبی توضیح داده نشده است و گاهی اوقات مردم تصور می كنند كه دادن یعنی صرف پرداخت پول به كمیته خیریه ، اما معنای واقعی دادن این است كه به دیگران نیكی كنیم ، یعنی آنچه دیگران برای دیگران انجام داده اند انجام دهند. “خداحافظ.”

حجت الاسلام عزیزی: “ایده کمک مالی به یک فرد نیازمند فقط یک نمونه از امور خیریه است و این تمام نیست. وقتی برف می بارد و همه راهها بسته است. “اگر شخصی مسیر را دوباره باز کند ، به نوعی کمک مالی کرده است.”

این کارشناس امور دینی همچنین گفت: «خیرات عمومی شامل کمک های غیرمالی است. زیرا آنچه با اخلاص و اخلاص در راه خدا انجام می شود و ایمان درونی و قلب انسان را می شناسد به معنای صدقه است. در این باره پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: با تمام وجود صدقه بدهید. کمک به تمام وجود به معنای عجله نکردن در هر کجا که مشکلی می بینید است. اگر آتش سوزی ایجاد شده و جان یک فرد در معرض خطر است ، در شرایط فعلی کشور آلوده به ویروس کرونا به او کمک کنید. “به هموطنان و کادر پزشکی کشور کمک کنید تا خیریه شما برای شما در نظر گرفته شود.”

صدقه دادن باعث آرامش خاطر و افزایش رونق زندگی می شود

وی گفت: “خیریه کار خوبی انجام می دهد.” “بنابراین ، اگر به اعمال خود نگاه کنیم ، می بینیم که در بسیاری از موارد فکر می کنیم فقط صدقه داده ایم و در بسیاری موارد بلایا را از زندگی خود خارج می کنیم.”

وی یادآور شد: صدقه دادن علاوه بر تأثیرات مثبت اجتماعی و فرهنگی ، آرامش خاطر نیز به همراه دارد.

در پایان مصاحبه ، حجت الاسلام عزیزی گفت: “گاهی اوقات وقتی پول ، وقت یا وسایل خود را به شخصی نیازمند اختصاص می دهیم ، فکر می کنیم آنچه را از دست داده ایم. این کار خیرخواهانه نیست و با هر کسر ، برکاتی به زندگی ما اضافه می شود. وقتی درختی را قطع می کنیم باغبانی می بینیم و از آنجا که هیچ شناختی از باغبانی نداریم از او می پرسیم که آیا قطع برگ و شاخه باعث کاهش میوه درختان نمی شود؟ سپس باغبان می گوید نه! اگر درخت قطع نشود ، دیگر میوه نمی دهد. «صدقه دادن مثل بریدن درخت است. هرچه بیشتر برداشته شود ، در زندگی ما بیشتر میوه می دهد. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا