عمومی

آیا ایران سوریه می‌شود؟ – پرتال پارسی

از برنامه پرطرفدار «به وقت شام» شب های جمعه شبکه یک تا مستند «چرا سوریه» و مستند «با سلفی ابومهدی». در شبکه مستند که معمولا برنامه هایش را با علاقه بیشتر تماشا می کنم، همه چیز یکسان بود، اما شدیدتر: مستند عراق، نابودی یک ملت، مستند جامعه جنگ، مستند بدون اولین مرد. “، فیلم مستند “متولد غزه”. ، مستند کوئیر زون، میهن کوچک من، مستند آغاز داعش و در نهایت مستند دو قسمتی وضعیت بحران سوریه.

متأسفانه علاوه بر این برنامه ها که من نتوانستم برخی از آنها را تماشا کنم، احتمالاً برنامه های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که در این دو روز از دست داده ام، مثلاً صحبت ها و سخنان کارشناس عراقی آقای ناجا محمدعلی. ناجا فردی خارق‌العاده است که چندین بار به ایران سفر کرده و یک‌بار توسط وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده است که مدت‌ها در اوین زندانی بوده و بنا به توضیحات او در شرایط بسیار سختی قرار داشته است. سپس از ایران اخراج شد. ناجا که پیش از این گفته بود با پاسپورت جعلی به ایران آمده و دلیلش را هم نگفت، می گوید یک بار توسط ایران ترور و پاکسازی شده اما در عین حال در برنامه های مختلف حضور دارد. ایران حامی خواهد بود در این مصاحبه که نسخه‌ای از آن را در رسانه‌های مجازی یافتم، نه آرشیو تلویزیون، ندا هشدار می‌دهد که تضعیف مداوم نظام می‌تواند پایان سوریه باشد، اما او در همان ابتدا می‌پذیرد. ایران قرار نیست به سوریه یا لیبی متروک تبدیل شود.

درسی از پرونده بحران سوریه

اگر هدف تلویزیون از پخش این گونه برنامه ها هشدار دادن به مردم برای عدم تکرار چنین فاجعه ای در ایران است، برنامه مستند «پرونده بحران سوریه» مسیری را که سوریه طی کرده است به وضوح نشان می دهد و باید گفت که ایران می تواند مسیر متفاوتی را طی کند. مسیر. . انصافاً باید این مستند را اثری شگفت انگیز بنامم، چون با انتقاد بی رحمانه ام به برنامه ها و نگرش های رسانه ملی فرق دارم. این مستند که پیش از نگارش این متن در دو قسمت پخش شد، محصول مشترک مرکز مستند سوره و شبکه مستند است. برخلاف رویه معمول رسانه ها در حمایت از دولت بشار اسد در سوریه که معمولا حوادث تلخ در آن کشور را به مخالفان بشار نسبت می دهند، این مستند به کشورهای خارجی غربی و عربی و در نهایت داعش می پردازد. آنها عامل فاجعه هستند. مستند «وضعیت بحران سوریه» با نگاهی نسبتاً تحلیلی و تحقیقی به روند شکل گیری بحران کنونی سوریه پرداخته و برخی از جنبه های مثبت آن را برجسته کرده است. این برنامه که به دولت حافظ اسد و پسرش بشار اختصاص دارد، دلایل اصلی شکل گیری اعتراضات علیه این خانواده را تشریح می کند و به مواردی اشاره می کند که تاکنون کمتر در رسانه های داخلی به آن اشاره شده است:

 • استقرار نظام تک حزبی و عدم وجود مخالفان جدی (اپوزیسیون).
 • تمدید مستمر و غیرموجه وضعیت اضطراری در سوریه که به رئیس جمهور قدرت بیشتری برای تسلط بر دولت می داد (از سال 1963).
 • عدم امکان رقابت با رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری، به گونه ای که انتخابات ریاست جمهوری به همه پرسی تبدیل شود (موافق یا مخالفت با ادامه ریاست جمهوری).
 • مخالفت بخش سنتی محافظه کار کابینه با پیشنهاد تغییرات سیاسی و اصرار بر اقدام قاطعانه با مخالفان
 • بخش موثر کابینه وزیران تحت پوشش این که مردم به اصلاحات اقتصادی نیاز دارند نه اصلاحات سیاسی، مخالف اصلاحات سیاسی هستند و اصلاحات اقتصادی نیازمند زمان است.
 • تداوم مشکلات اقتصادی و خانگی مردم به ویژه مشکلاتی که کشاورزان به دلیل اشتباهات دولت با آن مواجه بودند، بیش از 800 هزار نفر از آنها (به عبارتی 800 هزار خانوار) ​​را بیکار کرد.
 • فقدان برنامه اجتماعی دولتی مدیریت بحران
 • دخالت سایر کشورها در مسئله سوریه

ناگفته های «پرونده».

در کنار تحلیل، این فیلم مستند که طبیعتاً نتوانست زاویه مشترکی با سیاست سیاسی رسانه ملی ایجاد کند، به موضوعاتی هم پرداخت که تاکنون کمتر در رسانه های داخلی به آن پرداخته شده است. حال و هوای این مستند، حال و هوای دوران اسد و به ویژه دولت بشار اسد و عمدتاً برشمردن اشتباهات وی است، از اشتباه ارتش بشار در استفاده از سلاح های سنگین در شهرها تا گمشده ها. فرصت ها در شهرها اصلاحات و در نهایت عفو بی حساب مخالفان سلفی ها و اسلام گرایان تندرو و آزادی 1000 نفر از آنها. در تفسیر این برنامه، این عفوها بر این استدلال اشتباه است که آزادی و حضور نیروهای اسلامگرای تندرو می تواند بخش اسلامگرای جامعه را راضی کند و فعالیت جریان سکولار را که جریان اصلی علیه حکومت بوده محدود کند. . در واقع برعکس بود و تندروهای آزاد شده پس از آزادی به شبه نظامیان ضد دولتی پیوستند.

یکی از متنوع ترین موضوعاتی که در این مستند به آن پرداخته شد، نقش داعش بود. علیرغم اینکه تصور می شود داعش از ابتدا یکی از دشمنان اصلی دولت بشار بوده است، این مستند با توضیح روند شکل گیری شبه نظامیان سلفی علیه بشار اسد راه را نشان می دهد. و او به صراحت گفت که داعش، رهبر آن زمان (ایمن الظواهری)، با القاعده (ابوبکر البغدادی)، که رهبر آن زمان دستور جهاد علیه دولت بشار را صادر کرد، متفاوت است. ) حرام اعلام کرده بود! البته باید دید این مستند دو قسمتی که در بازخوانی تاریخ پخش شد، چگونه نقش واقعی داعش، یکی از وحشیانه ترین و مرموزترین جنبش های تروریستی سال های اخیر را به تصویر می کشد. جهان کنونی، در ادامه بحران سوریه. فرقی نمی کند قسمت یا قسمت های بعدی چگونه روایت شود، این دو قسمت مطالبی را آشکار می کند که تاکنون گفته نشده است و سوالاتی را در ذهن بیننده درباره نقش واقعی داعش در بحران سوریه ایجاد می کند.

این مستند اهمیتی نداد که از موضوع نقش سوریه در ترور رفیق حریری نخست وزیر لبنان و دلیل فشارهای بین المللی برای خروج نیروهای سوری از لبنان و همچنین اقدامات نظامی بعدی سعد حریری پرهیز کند. پسر رفیق حریری و نخست وزیر سابق لبنان موضوع این جست و جو با دولت بشار است. در این مستند علاوه بر علل مختلف مشکلات اقتصادی سوریه، به هزینه های حضور نظامی سوریه در لبنان پرداخته نشد، اما این موضوع خود به خود به ذهن بیننده خطور کرد.

پیوندی به ابتدای «پرونده».

مستند «پرونده بحران سوریه» به بررسی آغاز اعتراضات در زمان بشار اسد همزمان با گسترش بهار عربی (بیداری عربی) در مصر، لیبی، تونس و یمن می پردازد. تظاهراتی که در شهر درعا سوریه به صورت مسالمت آمیز آغاز شد، با اقدام شدید نیروهای امنیتی و شکنجه دانش آموزان مدرسه وارد مرحله جدیدی شده و چندین دانش آموز به نوبت در یک مدرسه شعار می نویسند. با بهار عربی و بعد از آن، این نفوذ قدرتمند آن را به منبعی برای رنجش خانواده ها و سپس مردم شهر تبدیل کرد. این مستند با نمایش تصویری از ناخن های این دانش آموز، از بزرگ نمایی این موضوع توسط رسانه های خارجی گفته و معتقد است که وحشیگری های گزارش شده تا مرز ضرب و شتم دانش آموزان پیش رفته است. اصلا بچه نیست با این حال، این مستند، تامین امنیت اعتراضات مردمی را به قدری دشوار می کند که عقب نشینی بعدی بشار از دیدار با رهبران دارا، نه تنها دری را برای جایگزینی مقامات محلی، بلکه برای جایگزینی والی نیز باز نکرده است. دادن 14 امتیاز بزرگ به مردم درعا، مانند انتقال به نظام تک حزبی و لغو وضعیت فوق العاده پس از 44 سال، کارساز نبود. این مستند به یک معنا نشان داد که برای درک خواسته های مردم و توجه به آن زمان تلف شده و از یک طرف اقدامات دیر انجام شده است.

نقش عوامل بیرونی در «کسب و کار».

مستند داستان بحران سوریه نقش مداخله خارجی را بیش از همه عوامل شکل گیری فاجعه سوریه دانست و محور اصلی این نقش را برای ترکیه، عربستان سعودی، قطر، آمریکا و فرانسه برشمرد. اگرچه نقش سایر کشورها ذکر نشده است، اما در پایان قسمت دوم، سه نقش مختلف به کشورهای خارجی واگذار شده است:

 • حمایت رسانه‌ها از مخالفان: این برنامه نشان داد که رسانه های قطری مانند الجزیره با انتشار و بزرگنمایی اخبار اعتراضات و رساندن اخبار آن به جهان و انتشار این اخبار در سطح جامعه نقش مهمی در شکل گیری و هدایت اعتراضات داشتند. کشورهای عربی باعث شده اند اتحادیه عرب مواضع جدی و عملی اتخاذ کند و بشار در سطح جهانی باعث افول افکار عمومی جهان و زمینه ساز تصمیمات بعدی شورای امنیت شده است. در این برنامه ترکیه یکی از موثرترین کشورها در فاجعه سوریه محسوب می شد، زیرا به برگزاری نشست مخالفان بشار در استانبول و سپس آنتالیا کمک کرد.
 • حمایت مالی و نظامی مخالفان: این مستند به نقش برخی کشورها مانند عربستان سعودی، قطر، ترکیه و حتی جنبش‌های سیاسی لبنان در کمک به گروه‌های مخالف پرداخته است. البته این برنامه در پایان قسمت دوم خود هنوز به حضور نظامی برخی کشورها در سوریه نرسیده است، اما شایان ذکر است که نشان داده است سوریه به مقصد بسیاری از کشورهای خارجی تبدیل شده است. از هم پاشیدگی ارتش و ضعف ارتش در حفظ تمامیت کشور توجه به موقع به خواست مردم و برگزاری همه پرسی سالم و آزاد به تعبیر کارشناسان مانع از مداخله سایر کشورها می شد. . وقوع یک تصادف
 • برخی از دولت ها به شهروندان خود در جنگ با دولت سوریه کمک می کنند: شاید مهم ترین ناگفته های مطرح شده در این برنامه، روند پیوستن اتباع خارجی به مخالفان دولت سوریه بود. این برنامه نشان داد که کشورهای اروپایی با وجود نخبگان اطلاعاتی که در اختیار داشتند، نه تنها از ورود آنها به سوریه برای رفع گرفتاری شهروندان اسلامگرای تندرو خود جلوگیری کردند، بلکه حتی این روند را تسهیل و گاه تسهیل کردند. این مستند ناخودآگاه به این فرضیه پرداخته است که برخی کشورها کاری کرده اند که سوریه را به قتلگاه اسلام گرایان تندرو و گاه استقلال طلبان خود تبدیل کنند و در واقع امنیت داخلی کشور خود را در سرزمین مردم سوریه تهدید کرده اند. و تا حدودی قیمت ویرانی کشور را بالا بردند. اگرچه نام برخی از کشورها در این برنامه ذکر نشده است و نامی از داعش برده نشده است، اما احتمالاً متخصصان زیادی هستند که می توانند تشخیص دهند که از کدام منطقه، کشور و بیشترین درصد خارجی هایی را تشکیل می دهند که به قصد تشکیل دولت اسلامی به سوریه آمده اند. کدام جریان این کارشناسان می توانند نتایج دقیق این مشارکت را که در سال های بعد رخ داده است، استنباط کنند. البته در صورت فیلمبرداری و پخش قسمت های بعدی از این مستند بعید است از تکرار این مهم چشم پوشی شود اما به هر حال این مستند با اشاره به موضوعی مهم سوالی را در ذهن بیننده ایجاد کرد. . که تاکنون نادیده گرفته شده است، دیگر نمی توان به راحتی آن را دور زد یا کنترل کرد.

6565

دکمه بازگشت به بالا