عمومی

آیا استرس موجب تب می‌شود؟

استرس می تواند صدمات زیادی به بدن انسان وارد کند. به عنوان مثال ، استرس می تواند خواب شما را مختل کند ، سلامت دستگاه گوارش را مختل کند و حتی چرخه قاعدگی شما را مختل کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از پرتال پارسی ، “از آنجا که استرس تأثیر گسترده ای بر سلامت انسان دارد ، ممکن است تعجب آور باشد که آیا استرس می تواند باعث ناراحتی جسمی شود و علائم بیماری حاد مانند تب را تقلید کند.” نه لازم به ذکر است که مطالعات در مورد رابطه بین استرس و مالاریا ، به ویژه تب به اصطلاح روان زا (ناشی از بیماری روانی) محدود بوده و هیچ نتیجه خاصی گزارش نشده است.

برای یک بزرگسال ، بسته به درجه حرارت ، که به زمان روز بستگی دارد ، دمای بدن می تواند از 37.2 تا 37.5 درجه سانتیگراد باشد. دمای طبیعی بدن 37.1 تا 37.2 درجه ، دمای طبیعی بدن حدود 37 درجه سانتیگراد است.

طبق گفته دونالد فورد ، پزشک خانواده در کلینیک کلیولند ، هیچ مطالعه مشخصی وجود ندارد که بتواند ارتباط بین استرس و مالاریا را در صورت بروز تب در عفونت یا بیماری دیگر تأیید کند. استرس می تواند برخی تغییرات فیزیولوژیکی مانند قرمزی پوست را ایجاد کند ، اما بسیار سطحی است و منجر به تغییر دمای بدن نمی شود.

رامیرو جرویس ، پزشک داخلی در مراکز بهداشت خانواده در مرکز پزشکی لانگون در نیویورک نیز اظهار داشت که هیچ مطالعه ای نشان نمی دهد که استرس می تواند به تنهایی تب ایجاد کند. اگر درجه حرارت بیمار افزایش یابد ، پزشک به دنبال سایر علل غیر از استرس ، مانند عفونت است.

با این حال ، استرس به طور مستقیم و غیرمستقیم باعث تب نمی شود ، بلکه صدمات قابل توجهی به بدن انسان وارد می کند و به طور غیرمستقیم باعث تب می شود. به گفته دکتر فورد ، استرس طولانی مدت می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف یا تغییر دهد. سطح پایین هورمون های استرس می تواند در برابر بیماری محافظت کند. بنابراین ، ورزش به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ورزش باعث کاهش ترشح هورمون های استرس در بدن می شود.

استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و فرد را در برابر عفونت های ویروسی و سایر شرایط آسیب پذیر کند ، که به نوبه خود می تواند منجر به تب شود.

تب روانپزشکی چطور؟

تحقیقات کمی در مورد تب روانشناختی انجام شده است و این در مورد پزشکان صدق نمی کند.

اطلاعات بیشتر در مورد تب روان پریشی در سال 2015 در مجله Temperature منتشر شد و آن را به عنوان یک بیماری روان تنی مربوط به استرس ، به ویژه در میان زنان جوان توصیف کرد. نویسنده مقاله ، دکتر تاکاکازو اوکا ، توضیح می دهد که برخی از افراد به دلیل استرس روانی دچار دمای مرکزی بدن می شوند.

بعضی از بیماران وقتی در معرض پدیده های عاطفی قرار می گیرند تب بالا را تجربه می کنند ، در حالیکه دیگران تب مزمن یا تب خفیفی را دارند که ماهها یا حتی سالها ادامه دارد.

این مقاله تصدیق می کند که مکانیسم مالاریا روانشناختی هنوز به طور کامل درک نشده است. با این حال ، وی افزود که مطالعات حیوانی نشان داده استرس روانی درجه حرارت بدن افراد را افزایش می دهد. به گفته نویسنده ، بعضی از افراد ممکن است هنگام تجربه حوادث عاطفی ، دمای 41 درجه را تجربه کنند. با این حال ، دیگران تب خفیف مداوم را در این مورد نشان می دهند که از 37 تا 38 درجه سانتیگراد است.

از آنجا که استرس به طور رسمی علت مالاریا شناخته نمی شود ، بنابراین نباید دمای بالای بدن را با استرس مرتبط کنید. اگر تب دارید ، مراجعه به پزشک بهترین راه برای تشخیص این بیماری است. اگر علائم دیگری مانند تب مانند مشکل تنفس دارید ، از مراجعه به آمبولانس دریغ نکنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا