جامعه و خانواده

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده در فارس/ جستجو برای یافتن ۲ کودک مفقود و چرایی بی‌توجهی به هشدارها

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت مناطق سیل زده شرق منطقه فارس را تشریح کرد.

به گزارش پرتال پارسی، سیل روز جمعه در شرق منطقه فارس روستاهای امامزاده سلطان شهباز، باغ شاد، داهویه، بهنو، درب کاله، انجیرک علیا و سفلی، آببند، بردنور، مهدی آباد و… استهبان را در بر گرفت که متاسفانه تعدادی از هموطنانمان را به کام مرگ کشاند و باعث مفقود شدن وی شد. در پی این حادثه، محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور که عصر شنبه به همراه وزیر کشور از مناطق سیل زده بازدید کرده بود، گزارش خود از آخرین وضعیت منطقه را تشریح کرد.

محمدحسن نامی در گفت وگو با خبرنگار پرتال پارسی، با اشاره به جزئیات وقوع سیل در شرق منطقه فارس گفت: امروز به همراه وزیر کشور آقای واحدی از محل حادثه بازدید و به بررسی سیل پرداختیم. و خسارت ناشی از سیل رودخانه رودبال را بررسی کردیم. این سیل پس از ابر بسیار مرطوب بر روی حوضه آبریز رودخانه های چشمه عشاق و رودبال و پس از بارندگی شدید متأسفانه در کمتر از 28 دقیقه سیل شدید رخ داد.

نامی در پاسخ به این سوال که آیا وقوع این سیلاب پیش بینی و هشدار داده شده است یا خیر، گفت: در این زمینه پیش بینی های لازم و اطلاع رسانی از سوی اهالی روستا و مردم محلی صورت گرفت اما متاسفانه در برخی موارد توجه مردم صورت نگرفت. به این سیل رفت. همراه با ترجمه نشدن. هشدارها در مدت کوتاهی باران سیل آسا در این منطقه بارید و طول سیل حدود 45-47 کیلومتر بود. طبق بررسی های انجام شده، آفتاب صاف بود و در محل سیل باران نمی بارید، بنابراین هیچکس باور نمی کرد که پس از اخطار سیل رخ دهد.

مردم باور نمی کردند که سیل بیاید

رئیس سازمان مبارزه با بحران کشور با بیان اینکه در این حادثه سهل انگاری صورت نگرفته است، گفت: این موضوع را بررسی کردیم، متاسفانه به دلیل بدی آب و هوا مردم باور نمی کردند که چنین سیلابی رخ دهد، به همین دلیل است. علیرغم اخطار، آن را نادیده گرفتند. بر اساس بررسی‌های ما و اظهارات شاهدان عینی، حدود 2000 نفر در داخل و اطراف رودخانه طغیان‌شده در حال حمام کردن بودند که سیل ناگهانی روز جمعه رخ داد.

وی درباره دوره گردش این سیل نیز گفت: این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد اما داده ها نشان می دهد در سال های 65 و 88 سیل در منطقه رخ داده اما تلفات جانی نداشته است.

نامی همچنین درباره آخرین آمار تلفات سیل گفت: متاسفانه تاکنون 22 نفر در این حادثه جان باختند و 20 نفر توسط تیم های امدادی هلال احمر و نیروی مردمی بسیج نجات یافتند. و سپاه هفت نفر از کشته شدگان کودک، 11 نفر زن، چهار نفر مرد و دو نفر سالخورده بودند.

رئیس سازمان مبارزه با بحران کشور گفت: در صورت عدم مشارکت مردم در این حادثه تعداد کشته شدگان افزایش می یابد. تعداد قربانیان ممکن است به دلیل کمک های مردمی افزایش یابد.

در این زمینه بخوانید: اسامی 20 نفر از سیل زده های استان فارس اعلام شد

رئیس سازمان مبارزه با بحران کشور با بیان اینکه دو کودک همچنان مفقود هستند، ادامه داد: همچنین جلسه ای با حضور وزیر کشور در مسجد روستا برای جداسازی تیم های جستجو در 10 تا 12 کیلومتری رودخانه برگزار کردیم. . برای جستجوی دقیق تر دو فرزند پیامی برای ادامه وجود ندارد.

وی درباره محل سکونت سیل زدگان نیز گفت: تعدادی از این افراد اهل استهبان، تعدادی از فسا و تعدادی نیز اهل نی ریز هستند. هیچ یک از کشته شدگان روستایی نبودند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا